SOUTH AFRICA'S TV WEBSITE
SIGN IN SEARCH MENU
SOUTH AFRICA'S TV WEBSITE


Awards

2021 SAFTAs - ALL the nominees

Written by TVSA Team from the blog Awards on 29 Apr 2021
Favourite this post



And the nominees for the 15th South African Film and Television Awards are:

TELEVISION

DRAMA
 
Best TV Drama
 
Blood & Water (Gambit Films) - Netflix
 
Inconceivable (Rous House Production) - M-Net 
 
Lockdown Season 5 (Black Brain Pictures) - Mzansi Magic
 
Trackers (Scene 23) - M-Net
 
Best Actress - TV Drama
 
Kate Liquorish as Abi in Still Breathing - M-Net
 
Tiffany Barbuzano as Jessica in Still Breathing - M-Net
 
Tina Jaxa as Danai in Erased - Moja Love
 
Best Actor - TV Drama
 
Abduraghman Adams as Eric Abrahams in Melody - SABC 2
 
Brandon Auret as Danny in Still Breathing - M-Net
 
Zolisa Xaluva as Mo Masire in Kings of Jo'burg - Netflix
 
Best Supporting Actress - TV Drama 
 
Jay Anstey as Tamsin Watts in Inconceivable - M-Net
 
June van Merch as Sara in Sara se Geheim Season 3 - kykNET
 
Lorcia Cooper as Mkhonto in Housekeepers Season 2 - Mzansi Magic
 
Zola Nombona as Monde in Lockdown Season 5 - Mzansi Magic
 
Best Supporting Actor - TV Drama
 
James Ngcobo as President Malunga in Queen Sono - Netflix
 
Lindani Nkosi as Clive Ngubane in Housekeepers Season 2 - Mzansi Magic
 
Michael Richard as Colin in Still Breathing - M-Net
 
Best Achievement in Directing - TV Drama
 
Blood & Water - Travise Taute,Nosipho Dumisa & Daryne Joshua - Netflix
 
Lockdown Season 5 - Mandla N. - Mzansi Magic
 
Tydelik Terminal - Etienne Fourie & Elanie Rupping - kykNET
 
Best Achievement in Scriptwriting - TV Drama
 
Blood & Water - Travise Taute, Nosipho Dumisa & Daryne Joshua - Netflix
 
Housekeepers Season 2 - Portia Gumede, Duduzile Mabaso, Lufuno  Nemungadi & Lidudumalingani - Mzansi Magic
 
Inconceivable - Meren Reddy, Joshua Rous, Lizé Vosloo, Henriëtta Plattner & Helene Truter - M-Net
 
Queen Sono - Karabo Lediga, Muzi Dlamini, Kagiso Lediga, Christopher Steenkamp & Camilo Saloojee - Netflix
 
Still Breathing - Tiffany Barbuzano - M-Net
 
Best Achievement in Editing - TV Drama
 
Queen Sono - Khulekani Zondi, Melissa Parry & Gugulethu Sibandze - Netflix
 
Still Breathing - Miriam Arndt & Alistair Thomas - M-Net
 
Trackers - Melanie Jankes Golden & Markus van Schalkwyk - Mzansi Magic
 
Best Achievement in Sound - TV Drama
 
Blood & Water - Sound & Motion Studios Sound Team - Netflix
 
Lockdown Season 5 - Kurt Slabbert - Mzansi Magic
 
Still Breathing - David Oosthuizen & Matthew Kokkinn - M-Net
 
Best Achievement in Original Music/Score - TV Drama
 
Housekeepers Season 2 - Zethu Mashika - Mzansi Magic
 
Lockdown Season 5 - Kurt Slabbert, Jamela Vuma & Mandla N. - Mzansi Magic
 
Vula Vala - Kurt Slabbert, Jamela Vuma & Mandla N. - Mzansi Magic
 
Best Achievement in Art Direction - TV Drama
 
Agent - Carlu Portwig - Netflix
 
Fynskrif Season 3 - Franci van den Heever - kykNET
 
Queen Sono - Esme Viviers - Netflix
 
Best Achievement in Wardrobe - TV Drama
 
Queen Sono - Lehasa Molloyi, Nokuthula Hlatshwayo, Hannie Molefe, John Moremi, Nobuntu Ndaba & Kgomarelano Ntlane - Netflix
 
Still Breathing - Mary-Sue Morris & David Hutt - M-Net
 
Unmarried - Daphnes Thembelihle Buthelezi & Lebogang Lehasa - Mzansi Magic
 
Best Achievement in Make-Up and Hairstyling - TV Drama
 
Still Breathing - Amy Rossouw - M-Net
 
Lockdown Season 5 - Babalwa Mtshiselwa - Mzansi Magic
 
Trackers - Babalwa Mtshiselwa - Mzansi Magic
 
Best Achievement in Cinematography - TV Drama
 
Blood & Water - Zenn van Zyl - Netflix
 
Inconceivable - Jonathan de la Querra - M-Net
 
Still Breathing - James Adey - M-Net
 
TV DRAMA TALLIES
 
Still Breathing: 10
Lockdown: 6
Blood and Water: 5
Queen Sono: 5
Inconceivable: 4
Housekeepers: 4
Trackers: 3
Erased: 1
Unmarried: 1
Melody: 1
Kings of Joburg: 1
Sara se Geheim: 1
Vula Vala: 1
Agent: 1
Fynskrif: 1
 

The awards take place on Saturday 22 May and will air live on S3 and Mzansi Magic, starting with a red carpet at 18h30 followed by the ceremony at 19h00.


SOAPIES AND TELENOVELAS
 
Best TV Soap
 
7de Laan (Danie Odendaal Productions) - SABC 2
 
Rhythm City (Quizzical Pictures) - e.tv
 
Scandal! (Ochre Media) - e.tv
 
Best Telenovela
 
Gomora (Seriti Films) - Mzansi Magic
 
Legacy (Tshedza Pictures) - M-Net
 
The River (Tshedza Pictures) - 1Magic
 
Best Actress - Telenovela
 
Crystal Donna Roberts as Janice Cupido in Arendsvlei - kykNET
 
Mary-Anne Barlow as Felicity Price in Legacy - M-Net
 
Sindi Dlathu as Lindiwe Dlamini-Dikana in The River - 1Magic
 
Best Actor - Telenovela
 
Dawid Minnaar as Willem Potgieter in Legacy - M-Net
 
Menzi Ngubane as Judas Nqwenya in Isibaya - Mzansi Magic
 
Presley Chweneyagae as Cobra in The River - 1Magic
 
Best Supporting Actress - Telenovela
 
Rami Chuene as Jumima Ndlovu in Isono - BET Africa
 
Michelle Botes as Angelique Price in Legacy - M-Net
 
Quanita Adams as Leatitia Meintjies in Arendsvlei Season 2 - kykNET
 
Best Supporting Actor - Telenovela
 
Andrew Buckland as Detective Badenhorst in Legacy - M-Net
 
Lawrence Maleka as Zolani in The River - 1Magic
 
Meshack Mavuso Magabane as Nsizwa in The River - 1Magic
 
Best Actress - TV Soap
 
Cindy Swanepoel as Annelize Roux in Binnelanders - kykNET
 
Petronella Tshuma as Pearl Genaro in Rhythm City - e.tv
 
Shoki Mmola as Celia Magongwa in Skeem Saam - SABC 1
 
Best Actor - TV Soap
 
Clint Brink as Steve Abrahams in Binnelanders - kykNET
 
Cedwyn Joel as AB Samosodien in Suidooster - kykNET
 
Bongile Mantsai as Mthunzi Mayiza in Scandal!- e.tv
 
Best Supporting Actress - TV Soap
 
Mapula Mafole as Mapula in Rhythm City - e.tv
 
Masasa Mbangeni as Thembeka Shezi Nyathi in Scandal - e.tv
 
Portia Joel as Lee Anne Jacobs in Suidooster - kykNET
 
Best Supporting Actor - TV Soap
 
Molefi Monaisa as Wallet Rakau in Skeem Saam - SABC 1
 
Mothusi Magano as Tumishang in Skeem Saam - SABC 1
 
Roderick Jaftha as Buys Isaacs in Getroud met Rugby - kykNET
 
Best Achievement in Directing - Telenovela 
 
Gomora - Thabang Moleya, Nthabiseng Mokoena,Nozipho  Nkelemba & Lefuno Nekhabambe - Mzansi Magic
 
Isono - Zuko Nodada, Zimkitha Maseko, John Barker & Gert Van Niekerk - BET Africa
 
Legacy - Johnny  Barbuzano, Catharine Cooke,Krijay Govender & Andre Odendaal - M-Net
 
Best Achievement in Directing - TV Soap
 
Binnelanders - Danie Joubert- kykNET
 
Rhythm City - Eric Mogale - e.tv
 
Scandal! - Chris Beasley, Sanele Zulu, Tsakani Mongwe, Philasande Malunga & Sphamandla Nqcobo - e.tv
 
Best Achievement in Scriptwriting - Telenovela
 
Gomora - Gwydion Beynon & Phathutshedzo Makwarela - Mzansi Magic
 
Imbewu - Benjamin Johnson,Matthew Jankes, Sacha-Ann Stokes, Daryn Katz, Mbulungeni Keltonard Sinyosi, Pamela Power, Martin Le Maitre, Bongekile Ndaba, Marina Bekker, Caroline Doherty, Rorisang Motuba & Lynn Kekana - e.tv
 
The River - Gwydion Beynon & Phathutshedzo Makwarela - 1Magic
 
Best Achievement in Scriptwriting - TV Soap
 
Getroud met Rugby - Deon Opperman, Frederick Botha, Ansu Visser, Igna Botha, Burger Meyer, Johann Van Staden, Stiaan Smith, Marius de Bruyn, Percy Pretorius & Monique Nortje - kykNET
 
Rhythm City - Zelipa Zulu - e.tv
 
Scandal! -  Ameera Patel, Grace Mahlaba, Daryn Katz, Kelly Robinson, Mark Wilson, Nonhlanhla Simelane, Omphile Molusi, Rosalind Butler, Stephen Simm, Tereska Muishond, Themba Mahlangu,Myolisi Sikupela & Thomas Hall - e.tv
 
Best Achievement In Original Music/Score - Telenovela
 
The River - Brendan Jury - 1Magic
 
Arendsvlei Season 2 - Murray Anderson- kykNET
 
Isibaya - Philip Miller - Mzansi Magic
 
Gomora - Zethu Mashika - Mzansi Magic
 
Best Achievement in Editing - Telenovela
 
Legacy - Ula Oelsen & Natalie Varoy - M-Net
 
The Queen - Wesleigh James Kapotis, Tseliso Patrick Peni & Motheke Wayne Hutamo - Mzansi Magic
 
The River - Bongi Malefo, Edgar Sibaya, Sphiwe Nhlumayo & Ula Oelsen - 1Magic
 
Best Achievement in Sound - TV Soap/Telenovela
 
Arendsvlei Season 2 - Stash Couvaras - kykNET
 
Scandal - Chad Snell - e.tv
 
The River - Ben Oelsen & Tladi Mabuya - 1Magic
 
Best Achievement in Cinematography - Telenovela
 
Durban Gen - Marc Brower - e.tv
 
Legacy - Trevor Brown - M-Net
 
The River - Ntobeko Dlamini - 1Magic
 
Best Achievement in Wardrobe - TV Soap/Telenovela
 
Durban Gen - Sheli Masondo - e.tv
 
Legacy - Zandile Mncwango - M-Net
 
The River - Nombulelo Sithole - 1Magic
 
Best Achievement in  Make-Up and Hairstyling - TV Soap/Telenovela
 
Legacy - Jenny Sprawson - M-Net
 
Durban Gen - Slindile Dladla - e.tv
 
7de Laan - Elzette Van Der Schyff - SABC 2
 
Best Achievement in Art Direction - TV Soap/Telenovela
 
Legacy - Amanda Scholtz - M-Net
 
Lithapo - Marna Heunis - SABC 2
 
Durban Gen - Barbara Seane - e.tv
 
 
SOAPIES AND TELENOVELA TALLIES
These include the Public Voting category list below

Legacy: 12
The River: 12
Rhythm City: 6
Gomora 5
Arendsvlei: 5
Gomora: 5
Scandal!: 5
Durban Gen: 5
Binnelanders: 4
Skeem Saam: 4
Getroud met Rugby: 3
Suidooster: 3
7de Laan: 3
Isibaya 3
Isono: 3
The Queen: 2
Imbewu: 2
Lithapo: 2

COMEDY
 
Best TV Comedy
 
Black Tax (Rous House Production) - BET Africa
 
How to Ruin Christmas: The Wedding (Burnt Onion Productions) - Netflix
 
The Riviera (Community Media Trust) - SABC 2
 
Best Actress - TV Comedy
 
Busisiwe Lurayi as Tumi in How to Ruin Christmas: The Wedding - Netflix
 
Chanelle de Jager as Sunet in Kniediep in die Warm Water - SABC 2
 
Mari Molefe van Heerden as Captain FJ Bezuidenhout in Die Vlieende Springbokkie Season 2 (The Flying Springbuck) - SABC 2
 
Best Actor - TV Comedy
 
James Borthwick as Freddie in Hotel - kykNET
 
Keenan Arrison as Nazeem Isaacs in The Riviera - SABC 2
 
Mandla Jwara as Sizwe in Black Tax - BET Africa
 
Best Supporting Actress - TV Comedy
 
Chantal Herman as Liz Isaacs in The Riviera - SABC 2
 
Clementine Mosimane as Dineo Sello in How to Ruin Christmas: The Wedding - Netflix
 
Martelize Kolver as Brenda in Hotel - kykNET
 
Best Supporting Actor - TV Comedy
 
De Klerk Oelofse as Jaap in Hotel - kykNET
 
Desmond Dube as Shadrack in How to Ruin Christmas: The Wedding - Netflix
 
Motlatsi Mafatshe as Themba Twala in How to Ruin Christmas: The Wedding - Netflix 
 
Best Achievement in Directing - TV Comedy
 
Hotel - Bennie Fourie - kykNET
 
How to Ruin Christmas: The Wedding - Johnny Barbuzano - Netflix
 
The Riviera - Lucilla Blankenberg & Lederle Bosch - SABC 2
 
Best Achievement in Scriptwriting - TV Comedy
 
Black Tax - Byron Abrahams, Lwazi Mvusi, Joshua Rous & Meren Reddy - BET Africa
 
Hotel - Beer Adriaanse, Ryan Metcalfe, Johan Cronje, Bibi Slippers, De Klerk Oelofse & Bennie Fourie - kykNET
 
How to Ruin Christmas: The Wedding - Sanelisiwe Faba, Lwazi Mvusi, Salah Sabiti, Rethabile Ramaphakela & Katleho Ramaphakela - Netflix
 
Best Achievement in Editing - TV Comedy
 
Black Tax - Ronel Kirsten, Bertus Kirsten & Brett MacDonald - BET Africa
 
Cas Oppie Kassie - Gideon Breytenbach - kykNET
 
How to Ruin Christmas: The Wedding - Tessa Verfuss, Gugulethu Sibandze & Melanie Jankes - Netflix
 
Best Achievement in Sound - TV Comedy
 
Black Tax - Moatlhodi Gaasenwe - BET Africa
 
How to Ruin Christmas: The Wedding - Janno Muller, Thapelo Makhubo, Jeanre Greyling & Jonty Everton - Netflix
 
The Riviera - Moller Wait - SABC 2
 
Best Achievement in Art Direction - TV Comedy
 
Die Vlieende Springbokkie Season 2 (The Flying Springbuck)- Willie Coetzee - SABC 2
 
How to Ruin Christmas: The Wedding - Martha Sibanyoni, Thabiso Senne & Savannah Geldenhuys - Netflix
 
The Riviera - Tracy Perkins - SABC 2
 
Best Achievement in Wardrobe - TV Comedy
 
Cas Oppie Kassie - Nerine Pienaar & Jolandi Pienaar - kykNET
 
Die Vlieende Springbokkie Season 2 (The Flying Springbuck) - Zandi Mokwena - SABC 2
 
How to Ruin Christmas: The Wedding - Sheli Masondo - Netflix
 
Best Achievement in Make-Up and Hairstyling - TV Comedy
 
Cas Oppie Kassie - Gerlia Groenewald & Miriam Didi Wheeler - kykNET
 
Die Vlieende Springbokkie Season 2 (The Flying Springbuck) - Hester Magson - SABC 2
 
How to Ruin Christmas: The Wedding - Babalwa Mtshiselwa - Netflix
 
Best Achievement in Cinematography - TV Comedy
 
Cas Oppie Kassie - Dirk Cornelius Smit - kykNET
 
How to Ruin Christmas: The Wedding - Lance Gewer - Netflix
 
The Riviera - Siyabonga Tyesi - SABC 2
 
TV COMEDY TALLIES

How to Ruin Christmas: 13
The Riviera: 7
Black Tax: 5
Hotel: 5
Die Vlieende Springbokkie: 4
Cas Oppie Kassie: 4
Kniediep in die Warm Water: 1
 
DOCUMENTARIES
 
Best Documentary Feature
 
A New Country (Anaphora Films)
 
Days of Cannibalism (Day Zero Films)
 
How to Steal a Country (Uhuru Productions)
 
Mother to Mother (Seashore Films)
 
Best Documentary Short
 
Lefu - The Funeral - (Steps)
 
Lindela Under Lockdown! (Passion Seed Communications)
 
When The Flame Speaks (Pontsho Visuals)
 
Best Made for TV Documentary
 
Badimo S1 - Music and Trance (Mirror Effect Media)
 
Chasing the Sun (T and W)
 
Evolution Of Mzansi Street Culture (Simz MRVL Company)
 
My Story Of Kwaito - I am Still In Love with Kwaito (Where Is The Beef Media)
 
Best Achievement in Directing
 
A New Country - Sifiso Khanyile
 
Chasing the Sun - Greg Lomas & Gareth Whittaker
 
Days of Cannibalism - Teboho Edkins
 
How to Steal a Country - Rehad Desai & Mark Kaplan
 
Pango - Tami Marriott
 
Best Achievement in Cinematography
 
Chasing the Sun - Carter Devin
 
Lefu - The Funeral - Maanda Nwendamutswu
 
Mother to Mother - Gray Kotze
 
Ngomusa - Katleho Tsotetsi
 
When The Flame Speaks - Katlego Mohapi
 
Best Achievement in Editing
 
Badimo S1 - Music and Trance - Priscilla Mandlate
 
Chasing the Sun - Christiaan Scheepers
 
How to Steal a Country - Megan Gill
 
Lefu - The Funeral - Nhlanhla Mngadi
 
When The Flame Speaks - Ikaye Masisi
 
Best Achievement in Sound 
 
Badimo S1 - Music and Trance - Bernad Masoka
 
Days of Cannibalism - Teboho Edkins
 
How to Steal a Country - Charlotte Buys
 
Mother to Mother - Craig Ryneveld & Georg Hohn
 
When The Flame Speaks - Otsile Manyedi & Nakampe Mohale

OTHER PROGRAMMING
 
Best Natural History and Environmental Programme
 
Frozen Islands (Obsessively Creative)
 
Kingdoms of Fire, Ice & Fairy Tales (Scott & de Bod Films)
 
My Octopus Teacher (Sea Change Project)
 
Realm of the Rattlesnake (Earth Touch)
 
Best Children’s Programme
 
Big Breakfast (Urban Brew Studios) - SABC 1
 
Hectic on 3 Heritage Day (Okuhle Media) - SABC 3
 
Kids Safari Madagascar (Lion Mountain Media) - Real Time - DSTV Channel 155
 
Takalani Sesame Season 11 (Ochre Media) - SABC 2
 
YOTV Live - Trending Tuesday (Urban Brew Studios) - SABC 1
 
Best Competition Reality Show
 
Celebrity Mystery Box (Brightfire Pictures) - Mzansi Magic
 
The Taste Master SA (Cardova Productions) - SABC 3
 
Tropika Island of Treasure Curacao (Cardova Productions) - SABC 3
 
Best Structured or Docu-reality Show
 
A Very Bonang Year (Celebrity Services Africa) - SABC 1
 
Pale Ya Koša (Full Circle Productions) - SABC 2
 
Your People My People (Pillay Laurenz Media) - History Channel
 
Best Structured Soapie Reality Show
 
Lebo M: Coming Home (Dopezuluboi Production) - Showmax
 
Life with Kelly (Barleader TV) - Showmax
 
Somizi & Mohale: The Union (Barleader TV) - Showmax
 
Best International Format Show
 
Come Dine With Me South Africa Season 6 (Rapid Blue) - BBC Lifestyle
 
Family Feud South Africa (Rapid Blue) - e.tv
 
Hoor My! Sien My! Soen My! (Afrokaans Film & Television) - kykNET
 
Ouma Weet Mos S01 (Wyrd Films) - VIA
 
The Single Wives SA (Black Swan Media) - M-Net
 
Best Educational Programme
 
AMPD Studios Live - Episode 4 (Haveyouheard) - MTV Base
 
Going Strong S2 - Losing a child (Mirror Effect Media)- SABC 2
 
Made In SA Season 6 (Ochre Media) – SABC 3
 
Teenagers on a Mission: The Periodic Table (I Love That Productions) - SABC 1
 
Best Factual Programme
 
Beyond S1 (Deaf Empire Studios) - Netflix
 
MegaBoere (Khaki Productions) - kykNET
 
Now or Never (Dzuguda Productions) - SABC 1
 
Speak Out (Aviwe Business Development Services) - SABC 2
 
The Devi Show (e.tv) -  e.tv
 
Best Current Affairs Programme
 
Carte Blanche (Combined Artists) - M-Net
 
KZN Gangs (eNCA) - eNCA
 
Smoke & Mirrors (Combined Artists) - Carte Blanche/ DSTV
 
Snitches get stitches Parktown boys (TIA Productions) - M-Net
 
Best Variety Show
 
Motswako Season 20 (Carol Bouwer Productions) - SABC 2
 
Mzansi Magic Music Specials Season 5 (Don't Look Down Productions & Agency) - Mzansi Magic
 
Republiek van Zoid Afrika (Brainwave Productions) - kykNET
 
Savanna Virtual Comedy Bar (Mustard TV) - Comedy Central
 
Best Youth Programme
 
Africa Brags (Lincoln Green Media) - MTV Base
 
Kompleks (Infinity Films) - kykNET
 
MTV Shuga Naija: Young Moms (TIA Productions) - MTV Base
 
Best Entertainment Programme
 
DStv Mzansi Viewers' Choice Awards 2020 (Don't Look Down Productions & Agency) - Mzansi Magic
 
Maak My Famous - Showcase, All Star Entertainment- kykNET
 
Massive Music (Don't Look Down Productions & Agency) - Channel O
 
Noot vir Noot Series 45, Stemmburg Television - SABC 2
 
Yimlo, RS productions - Mzansi Magic
 
Best Lifestyle Programme
 
Come Again (Tshedza Media) - SABC 1
 
Elders: Pelgrimstog van Hoop (Bonanza Films)- kykNET
 
JAN (Brainwave Productions) - VIA
 
My Vreemde Vriende (WhippetFilms)- VIA
 
The Insider SA (Cardova Productions) - SABC 3
 
Best Made for TV Movie
 
A Christmas Chorus (Marche Media) - M-Net
 
Home Affairs - A Christmas Tale (Penguin Films) - M-Net
 
Loving Thokoza (Black Brain Pictures) - Mzansi Magic
 
Best Online Content
 
AFI Fashion Week 2020 (Cardova Productions) - SpiceTv
 
Duiwelspoort (Afrokaans Film & Television) - VIA
 
Noko Mashaba - Lockdown Shandis (Rams Comics) - Mzansi Magic

PUBLIC VOTING CATEGORIES
The voting codes to vote haven't been released yet
 
Best TV Presenter 
 
Devi Sankaree Govender - The Devi Show - e.tv
 
Dineo Ranaka - Yimlo - Mzansi Magic
 
Entle Bizane - Hectic on 3 - SABC 3
 
Palesa Tembe - Afternoon Express - SABC 3
 
Katchie Nzama - Come Again - SABC 1
 
Katlego  Maboe - Tropika Island of Treasure Curacao - SABC 3
 
Waldimar Pelser - KN Verslag in Gesprek -  kykNET

Most Popular TV Soap/Telenovela
Shows that don't appear in this category e.g. Muvhango and Generations didn't enter the awards again this year.
 
Arendsvlei (Penguin Films) - kykNET
 
Binnelanders (Stark Films) - kykNET
 
Getroud Met Rugby (Overberg Produksies) - kykNET
 
Isono (Clive Morris Productions) - BET Africa
 
Imbewu (Grapevine Productions) - e.tv
 
Isibaya (The Bomb Shelter Film Company) - Mzansi Magic
 
Gomora (Seriti Films) - Mzansi Magic
 
7de Laan (Danie Odendaal Productions) - SABC 2
 
Skeem Saam (Peu Communication Solutions) - SABC 1
 
Rhythm City (Quizzical Pictures) - e.tv
 
Scandal! (Ochre Media) - e.tv
 
Suidooster (Suidooster Films) - kykNET
 
The Queen (Ferguson Films) - Mzansi Magic
 
The River (Tshedza Pictures) - 1Magic
 
Lithapo (Quizzical Pictures) - SABC 2
 
Durban Gen (Stained Glass Productions) - e.tv
 
Legacy (Tshedza Pictures) - M-Net
 
Uzalo (Stained Glass Productions) - SABC 1

FILM
 
Best Feature Film
 
Griekwastad (Scene 23) - DStv Box office
 
Riding with Sugar (Helena Spring Films) - Netflix
 
Stam (Urucu Media) -  DStv Box Office
 
Best Actress - Feature Film
 
Elani Dekker as Karoliena Kapp in Toorbos - kykNET
 
Inge Beckmann as Chantal in Stam - DStv Box Office
 
Tinarie Loots as Ava in Gat In Die Muur (Hole In The Wall) - Netflix
 
Best Actor – Feature Film
 
Andre Odendaal - Riaan, Gat In Die Muur (Hole In The Wall) - Netflix
 
Gideon Lombard as Dawid in Stam - DStv Box Office
 
Tshamano Sebe as Lazarus in 8 - Netflix
 
Best Supporting Actress - Feature Film
 
Ira Blanckenberg as Meliena Kapp in Toorbos - kykNET
 
Jane De Wet as Marthella Steenkamp in Griekwastad - kykNET
 
Tarryn Wyngaard as Samiah in Stam - DStv Box Office
 
Best Supporting Actor - Feature Film
 
Hakeem Kae Kazim as Mambo in Riding with Sugar - Netflix
 
Justin Strydom as Shane in Dust - DStv Box Office
 
Nicholas Campbell as Ben in Gat In Die Muur (Hole In The Wall) - Netflix
 
Best Achievement in Directing - Feature Film
 
Flatland - Jenna Bass - DSTV Box Office
 
Riding with Sugar - Sunu Gonera - Netflix
 
Stam - Louw Venter - DStv Box Office

Griekwastad - Jozua Malherbe - kykNET
 
Best Achievement in Scriptwriting - Feature Film
 
Seriously Single - Lwazi Mvusi - Netflix
 
Stam - Louw Venter - DStv Box Office
 
Toorbos - Rene Spies - kykNet
 
Best Achievement in Cinematography - Feature Film
 
8 - David Pienaar - Netflix
 
Griekwastad - Jozua Malherbe - kykNET
 
Riding with Sugar- Rory O'Grady - Netflix
 
Best Achievement in Sound Design - Feature Film
 
Griekwastad - Ebenhaezer Smal - kykNET
 
Riding with Sugar - Sound & Motion Studios Sound Team - Netflix
 
Toorbos - Michael Botha, Kyle  Koekemoer, Andrew Smit, Stephen Webster & Jenna Lange - kykNET
 
Best Achievement in Original Music/Score - Feature Film
 
Gat In Die Muur (Hole In The Wall), Andries Smit - Netflix
 
Griekwastad - Charl-Johan Lingenvelder - kykNET
 
Toorbos - Andries Smit- kykNET
 
Best Achievement in Editing - Feature Film
 
Griekwastad - Lucian  Barnard - kykNET
 
Stam - Matthew Swanepoel - DStv Box Office
 
Toorbos - Dries Scholtz, Ronelle Loots - kykNET
 
Best Achievement in Production Design - Feature Film
 
Dust - Lelanie Pieters - DStv Box Office
 
Riding with Sugar - Kate van der Merwe - Netflix
 
Toorbos - Weldemar Coetsee - kykNET
 
Best Achievement in Costume Design - Feature Film
 
Riding with Sugar - Annie Seegers - Netflix
 
Seriously Single, Brenda Khambule - Netflix
 
Toorbos - Susan Dreyer - kykNET
 
Best Achievement in Make-Up and Hairstyling - Feature Film
 
Seriously Single - Nonhlanhla Ndlovu, Karabo Makama - Netflix
 
Toorbos - Theola Booyens - kykNET
 
Triggered - Menio Kalymnios, Stella Kalymnios, & Hannes Oosthuizen - Amazon Prime, Vudu, iTunes, Google Play
 
Best Short Film 
 
Heirloom (Butterfly Films)
 
The Stranger (TH Films (Pty) Ltd)
 
Uxolile (Zinc Pictures)

Address Unknown (Green Leaf Films)
 
Best Student Film
 
Binding Adventures from The Animation School
 
Flower in the Subway from The Animation School
 
The Boy and the Robin from The Animation School
 
Fowl Goblin from The Animation School



4 Comments

Goku
29 Apr 2021 11:36

aarg come what's so special about the River... every year it's them. The character of Lindiwe and Thuso are the only two characters that are holding this telenovela

Tman_1
29 Apr 2021 12:42

Honestly speaking Inconceivable deserves more that 10 nominations. Thats how good the show was not to Mention the quality. I now understand why some shows never take part. Some of the nominations don't make sense. Some of the actors are nominated for the roles that weren't on TV last year. Others only appeared for a few episodes but they still got nominated while there are actors who were busy the whole of 2020. Shm

FLYINGBIRD
30 Apr 2021 20:38

As for Tumishang on Skeem, ngiyala. The least said about Shoki aka Celia Magongwa the better. She is not the best on Skeem. These nominations are just a sham.?

Nhetz
01 May 2021 00:12

Gomora was rigged on acting categories. Too much bias towards The River


Only TVSA members can reply to this thread. Click here to login or register.






LATEST ARTICLES

New on TV today: Tuesday 11 May

S3 gets Unpacked with Relebogile Mabotja and The Flash returns to M-Net City.


Eight movies to lookout for on DStv's AfroCinema pop-up channel

It launches on 198 for Africa Day, from Access to Premium.


Scandal! Teasers - June 2021

Seipati is turning heads - but not for the right reasons.


New on TV today: Monday 10 May

I Can See Your Voice on 1Magic and there's a Curse of the Sands on Zee World.


New on TV today: Sunday 9 May

Family Feud SA returns to e.tv and CBS Justice uncovers Murder in Amish Country.


New on TV today: Saturday 8 May

Bob Marley: Roots of the Man airs on HISTORY and Beat Shazam returns to eReality.


uBettina Wethu Teasers - June 2021

Betty is lost after being fired!


New on TV today: Friday 7 May

Superhero drama Jupiter's Legacy drops on Netflix as BBC Earth showcases Joanna Lumley's Britain.


Suidooster Teasers - June 2021

Everyone is worried about Bridgette as she struggles to remember.


New on TV today: Thursday 6 May

Two new K-dramas premiere on tvN Africa and 10 Years Younger in 10 Days returns to BBC Lifestyle.

LATEST SITE ACTIVITY


More activity at TVSA Central



LATEST SOAPIE TEASERS



LATEST SOAPIE TEASERS






×
×

You browser doesn't have Flash, Silverlight, Gears, BrowserPlus or HTML5 support.