SOUTH AFRICA'S TV WEBSITE
SIGN IN SEARCH MENU
SOUTH AFRICA'S TV WEBSITE


2016 SAFTAs: full list of nominees

Written by TVSA Team from the blog News on 18 Feb 2016
Favourite this post



And the nominees for the 2016 South African Film and Television Awards are:

TELEVISION

Best TV Drama

Matatiele
Saints and Sinners
Umlilo

Best TV Comedy

Ga Ra Dumele
Kota Life Crisis
Those Who Can't
ZANews: Puppet Nation

Best TV Soap

Isibaya
Ashes to Ashes
Rhythm City

Best Achievement by a Lead Actress - TV Drama

Nthati Moshesh (Saints and Sinners)
Linda Sokhulu (Shreds and Dreams)
Gugu Masondo (Shreds and Dreams)

Best Achievement by a Lead Actor - TV Drama

Bheki Mkhwane (Uzalo)
Siyabonga Radebe (Saints and Sinners)
S'dumo Mtshali (Saints and Sinners)

Best Achievement by a Lead Actress - TV Comedy

Robyn Scott (Those Who Can't)
Chantal Herman (Those Who Can't)
Vatiswa Ndara (Kota Life Crisis)

Best Achievement by a Lead Actor - TV Comedy

Aggrey Loake (ZANews: Puppet Nation)
Mandla Gaduka (Gauteng Maboneng)
Nik Rabinowitz (ZANews: Puppet Nation)

Best Achievement by a Lead Actress - TV Soap

Leeanda Reddy (Isidingo)
Brümilda van Rensburg (Binnelanders)
Tema Sebopedi (Isidingo)

Best Achievement by a Lead Actor - TV Soap

Vusi Kunene (Isibaya)
Motlatsi Mafatshe (Isidingo)
Siyabonga Thwala (Isibaya)

Best Achievement by a Supporting Actress - TV Drama

Brenda Ngxoli (Rockville)
Motshabi Tyelele (Matatiele)
Charmaine Mtinta (Matatiele)

Best Achievement by a Supporting Actor - TV Drama

Terence Bridgett (90 Plein Street)
Deon Lotz (When We Were Black)
Wayne van Rooyen (Shreds and Dreams)

Best Achievement by a Supporting Actress - TV Comedy

Jennifer Steyn (Abo Mzala)
Linda Sebezo (Gauteng Maboneng)
Tumi Morake (Kota Life Crisis)

Best Achievement by Supporting Actor - TV Comedy

Bongani Madondo (Kota Life Crisis)
Thembile Botman (Abo Mzala)
ZANews Puppeteers (ZANews: Puppet Nation)

Best Achievement by a Supporting Actress - TV Soap

Linda Sokhulu (Isidingo)
Maggie Benedict (Ashes to Ashes)
Elize Cawood (Binnelanders)

Best Achievement by a Supporting Actor - TV Soap

Richard Lukunku (Ashes to Ashes)
Samson Khumalo (Isibaya)
Siyabonga Shibe (Ashes to Ashes)

Best TV Presenter

Johan Stemmet (Noot Vir Noot)
Danine Naidoo (Edge)
Stoan Seate (Afro Café)
Pabi Moloi (Eksê Zwakala)
Katlego Maboe (Expresso)
Riaan Cruywagen (kN VERSLAG)
Dingaan Mokebe (Speak Out)
Vele Manenje (Siyakholwa We Believe)
Katlego Maboe (Strictly Come Dancing)
Tumi Osei-Tutu (Our Perfect Wedding)
Chanley Wong (Craze - Sistahood 1019)

Best Reality Show

Ultimate Braai Master
Date My Family
Global Wheeling

Best International Format Programme

X Factor South Africa
Strictly Come Dancing
Celebrity Masterchef South Africa

Best Game Show

Noot Vir Noot
Op Die Spel
Down for the Guap

Best Magazine Show

Girl Eat World
Top Billing
The Man Cave

Best Music Show

Sessions Of 76
Unbanned
Afri-visie 2015

Best Talk Show

Republiek Van Zoid Afrika
Jou Show
I Am - Drug Abuse

Best Variety Show

Galaxy Of Stars 2014
Sleeptv
Just Cooking

Best Current Affairs Actuality Programme

It's A Zama Zama (Carte Blanche)
Dying For Water In Madibeng (Carte Blanche)
Insurance Taken For A Ride (Carte Blanche)

Best Factual Education Programme

Each One Teach One - Dancer
Groen Namibia
Durban Beach Rescue
Siyaya - Come Wild With Us

Best Youth Programme (Age 16-25)

#yot Life - Day
100% Youth
My World

Best Children's Programme

Challenge SOS
Elections
Yotv Live - Yo Party

Best Achievement in Directing - TV Drama

Khalo Matabane (When We Were Black)
Mandilakhe Yengo, Denny Miller (Saints and Sinners)
Rolie Nikiwe, Zuko Nodada (Matatiele)

Best Achievement in Directing - TV Comedy

Alex Fynn (ZANews: Puppet Nation)
Zee Ntuli, Daniel Zimbler (Those Who Can't)
Krijay Govender, Joshua Rous, Segomotso Keorapetse (Ga Re Dumele)

Best Achievement in Directing - TV Soap

Eric Mogale, Siyabonga Mkhize, Heather Cooke (Rhythm City)
Gert Van Niekerk (Ashes to Ashes)
Neo Matsunyane (Skeem Saam)

Best Achievement in Scriptwriting - TV Comedy

Karen Jeynes, Thierry Cassuto, Nkuli Sibeko-Botman (ZANews: Puppet Nation)
Those Who Can't (Louw Venter, Thomas Hall, Gilli Apter, Zandile Tisani, Zoe Arthur)
Kota Life Crisis (Tumi Osei-Tutu, Mpho Osei-Tutu, Salah Sabiti, Tiffany Barbuzano, Nkuli Sibeko, Lwazi Mvuzi, Monique Nortje, Chisanga Kabinga, Meren Reddy)

Best Achievement in Scriptwriting - TV Drama

Zandile Tisani, Nonhlanhla Simelane, Napo Masheane, Arthur Zita, Tim Greene (Umlilo)
Johan van Jaarsveld, Louis Pretorius (Vallei van Sluiers)
Henrietta Plattner and the Writing Team (High Rollers)

Best Achievement in Scriptwriting - TV Soap

Neil McCarthy, Thishiwe Ziqubu, Byron Abrahams, Craig Freimond (Rhythm City)
Rohan Dickson (Isidingo)
Collin Oliphant (Generations: The Legacy)

Best Achievement in Art/Production Design - TV Comedy

Amanda Scholtz (Those Who Can't)
Franci van den Heever, Roxann Hand, Matthew Sanna (ZANews: Puppet Nation)
Esme Viviers (Gauteng Maboneng)

Best Achievement in Art/Production Design - TV Drama

Vallery Groenewald (Umlilo)
Marna Heunis (Swartwater)
Tanya van Tonder (90 Plein Street)

Best Achievement in Art/Production - TV Soap

Dylan Lloyd, Carlu Portwig (Isibaya)
Willie Coetzee (Isidingo)
Inamarie Swanepoel (Generations: The Legacy)

Best Achievement in Costume Design - TV Comedy

San-Mari Compton (ZANews: Puppet Nation)
Zandi Mokwena (Ga Re Dumele)
Zandi Mokwena (My Perfect Family)

Best Achievement in Costume Design - TV Drama

Mercedes de Bruyn (Terug Na Egipte)
Lehasa Molloyi (Umlilo)
Elka Beukes (Vlug Na Egipte)

Best Achievement in Costume Design - TV Soap

Rochelle Selling (Isibaya)
Sune Jansen (Binnelanders)
Natalie Lundon (Generations: The Legacy)

Best Achievement in Hair and Make-up - TV Comedy

Maureen Wells (Ga Re Dumele)
Silindile Dladla (Gauteng Maboneng)
Sonto Nhlapo (My Perfect Family)

Best Achievement in Hairstyling and Make-up - TV Drama

Rosina Olifant (Matatiele)
Smartie Olifant (Umlilo)
Angie Boshoff (Vlug Na Egipte)

Best Achievement in Make-up and Hairstyling - TV Soap

Bongi Mlotshwa (Generations: The Legacy)
Sheila Petlele (Isibaya)
Morne Marx, Theola Booyens (7de Laan)

Best Achievement in Cinematography - TV Comedy

Brendan Barnes (Those Who Can't)
Tonga Isango (ZANews: Puppet Nation)
Sello Molote, Atang Molobi, Hector Dludla, Siyabonga Thwala (Kota Life Crisis)

Best Achievement in Cinematography - TV Drama

Jonathan De La Querra (Umlilo)
Jonathan De La Querra (Saints and Sinners)
Marc Degenaar (Vallei Van Sluiers)

Best Achievement in Cinematography - TV Soap

Patrick Doddemeade (7de Laan)
Kobus van Niekerk, Charl Odendaal, Francois Grobler (Binnelanders)
Hein van Zyl (Rhythm City)

Best Achievement in Editing - TV Comedy

Aurora Drummer, Alex Fynn, Nicolai Groudev (ZANews: Puppet Nation)
Jessica Clare, Melissa Parry, Tim Greene, Edgar Sibaya (Those Who Can't)
Mandiva Syananzu, Bertus Kirsten (Kota Life Crisis)

Best Achievement in Editing - TV Drama

Eugene Lombaard, Bjorn Johansen, Ambonga Mfundisi (Saints and Sinners)
Aluta Mlisana, Edgar Sibaya (Umlilo)
Eugene Lombaard, Bjorn Johansen, Ambonga Mfundisi, Sidwell Koy (Z'bondiwe)

Best Achievement in Editing - TV Soap

Louise Hornsby (Ashes to Ashes)
Babalo Mpoyiya (Generations: The Legacy)
Ravi Desai (Rhythm City)

Best Achievement in Sound Design - TV Comedy

Lyle Bennet (ZANews: Puppet Nation)
Janno Muller (Those Who Can't)
Jonty Everton (Kota Life Crisis)

Best Achievement in Sound Design - TV Drama

Janno Muller (Swartwater)
Stef Albertyn (Vallei van Sluiers)
Stash Couvaris (Z'bondiwe)

Best Achievement in Sound Design - TV Soap

Ben Oelsen (Villa Rosa)
Eric McKechnie, Barry Gillot (Binnelanders)
Arnold Khunyeli (Generations: The Legacy)

FILM

Best Feature Film

Ayanda
Dis Ek, Anna
For Love and Broken Bones

Best Made for TV Movie

Ingoma
The Gift
Rise

Best Documentary Full Length

The Shore Break
The Dream of Shahrazad
204: Getting Away With Murder

Best Documentary Short

Cape Town Carnival 2015: Elemental
Indians Can't Fly
Emo Adams - Tall, Dark & Afrikaans

Best Short Film

Nommer 37
Vuil Wasgoed
Lungelwa

Best Student Film

Jabu
Jas Boude
Him and I

Best Animation Short

There Is No Place Like Home - Mathew Brown
Crush - Mathew Brown
Burgeon - MW Guldenpfennig

Best Achievement by a Lead Actress - Feature Film

Fulu Mughovani (Ayanda)
Jana Strydom (Treurgrond)
Thishiwe Ziqubu (While You Weren't Looking)

Best Achievement by a Lead Actor - Feature Film

Mduduzi Mabaso (For Love and Broken Bones)
Emanuel Gweva (Thina Sobabili)
Lionel Newton (While You Weren't Looking)

Best Achievement by a Lead Actress - Made for TV Movie

Xolile Tshabalala (Rise)
Zola Nombona (Ingoma)
Thembi Seete (The Gift)

Best Achievement by a Lead Actor - Made for TV Movie

Shona Ferguson (The Gift)
Kudeni Masala (Nyaope Indaba)
Aubrey Poo - Ingoma

Best Achievement by a Supporting Actress - Feature Film

Tina Jaxa (While You Weren't Looking)
Nthati Moshesh (Ayanda)
Shaleen Surtie-Richards (Treurgrond)

Best Achievement by a Supporting Actor - Feature Film

Marius Weyers (Dis Ek, Anna)
Kenneth Nkosi (Ayanda)
Thomas Gumede (Ayanda)

Best Achievement in Directing - Feature Film

Sara Blecher (Dis Ek, Anna)
Tebogo Malope (For Love & Broken Bones)
Ernest Nkosi (Thina Sobabili)

Best Achievement in Directing - Made for TV Movie

Rolie Nikiwe (Rise)
Johnny Barbuzano (The Gift)
Amanda Jeanne Lane (Ingoma)

Best Achievement in Directing - Documentary Feature

Francois Verster (Dreams of Shahzard)
Warren Batchelor (204:Getting Away with Murder)
Ryley Grunenwald (The Shore Break)

Best Achievement in Directing - Documentary Short

Enver Samuel (Indians Cant Fly)
Hajra Cassim, Garth Kingwill (Cape Town Carnival 2015: Elemental)
Sylvia Vollenhoven (Emo Adams: Tall, Dark & Afrikaans)

Best Achievement in Scriptwriting - Feature Film

Tertius Kapp (Dis Ek, Anna)
Ernest Nkosi (Thina Sobabili)
Trish Malone (Ayanda)

Best Achievement in Scriptwriting - Made for TV Movie

Kobus Geldenhuys (Fluit-fluit)
Gillian Breslin, Tim Greene (Rise)
Amanda Jeanne Lane, Kaye Ann Williams (Ingoma)

Best Achievement in Art/Production Design - Feature Film

Christian Joubert (Dis Ek, Anna)
Warren Gray (While You Weren't Looking)
Willem Botha (Kite)

Best Achievement in Art/Production Design - Made for TV Movie

Charlette Coetzee (Ingoma)
Marna Heunis (Rise)
Francois Coetzee (Die Staat se Bul)

Best Achievement in Costume Design - Feature Film

Rae Donnelly (While You Weren't Looking)
Nerine Pienaar (Dis Ek, Anna)
Ruy Filipe (Kite)

Best Achievement in Costume Design - Made for TV Movie

Pippa Heimann (Ingoma)
Lehasa Molloyi (Rise)

Best Achievement in Make-up and Hairstyling - Feature Film

Julia Rubinstein (Dis Ek, Anna)
Megan Tanner (Kite)
Babalwa Carol Djieutcheu (While You Weren't Looking)

Best Achievement in Make-up and Hairstyling - Made for TV Movie

Islyn Goliath (Ingoma)
Ngah Nyembe (The Gift)
Smartie Oliphant (Rise)

Best Achievement in Cinematography/Documentary Full Length

Richard Gregory (The Boers At The End Of The World/Boere Op Die Aar)
David Forbes S.A.S.C (The Cradock Four)
Francois Verster (The Dream Of Shahrazad)

Best Achievement in Cinematography/Documentary Short

Garth Kingwill (Cape Town Carnival 2015: Elemental)
Charl Senekal (T-bone: King Of The Spotted Cats)
Dean Shamley (When We Were Kids)

Best Achievement in Cinematography - Feature Film

Chuanne Blofield (Necktie Youth)
Zeno Petersen (For Love and Broken Bones)
Lance Gewer (Kite)

Best Achievement in Cinematography - Made for TV Movie

Greg Heimann (Ingoma)
Leon Kriel (The Gift)
Adam Bentel (Rise)

Best Achievement in Editing/Feature Film

Matthew Swanepoel & Team (Necktie Youth)   
Andrew Traill (For Love and Broken Bones)
C.A van Aswegen (Hear Me Move)

Best Achievement in Editing - Made for TV Movie

Kholofelo Malatshi (Rise)
Maryke Kruger (Ingoma)
Ula Oelson (The Gift)

Best Achievement in Editing/Documentary Full

Richard Gregory, Ronelle Loots (The Boers At The End Of The World/Boere Op Die Aar)
Annamarie James (Troopship Tragedy)
Francois Verster (The Dream Of Shahrazad)

Best Achievement in Editing/Documentary Short

Garth Kingwill (Cape Town Carnival 2015: Elemental)
Liesl DanaTsafantakis (Joburg Rising)   
Nicola Comninos (Indians Can't Fly)

Best Achievement in Sound Design/Feature Film

Basiami Bibi Segola (Hear Me Move Film)
Jim Petrak (Thina Sobabili)
Philip Miller, Mark Phillips (For Love and Broken Bones)

Best Achievement in Sound Design - Made for TV Movie

Janno Muller (Rise)
Ben Oelson (The Gift)

Best Achievement in Sound Design/Documentary Full

John Orecchia (Prisoner 467/64: The Untold Legacy Of Andrew Mlange)
Daniel Eppel (The Boers At The End Of The World/Boere Op Die Aar)
Stef Albertyn (Troopship Tragedy)

Best Achievement in Sound Design/Documentary Short

Chris Bornman (Cape Town Carnival 2015: Elemental)
Thapelo Danster, Janno Muller (Rhino Brief Series)
David Houston (When We Were Kids)
 



17 Comments

Ms Opinionated
18 Feb 2016 13:41

Where are the SABC 1 soapies? It cant be that again this year they dont qualify!!

qavile
18 Feb 2016 14:01

lol what a joke i just want to know people who are selecting these nominees..manaka ranaka..even connie ferguson on rockville was neglected..and lol for rhythm city and isibaya for best tv soap

Nunumsi
18 Feb 2016 14:09

This is all rubbish..... No nominations for Uzalo, Skeem Saam and only one for Generations the legacy (in the category I can't even remember) that's why I don't watch these awards.

spongy
18 Feb 2016 14:21

These awards are quite biased though... however, Skeem Saam does have great storylines but the acting and execution is extremely mediocre and not convincing, so no surprises there. Uzalo was cheated big time, and no Scandal whatsoever? hao bathong

Show-Time
18 Feb 2016 15:45

Lol, poor Morula Pictures and the SABC. It looks as if they have created bitter enemies in the TV industry. Shame, they even blatantly put Generations in the most insignificant categories as a slap in the face. But I'm pretty sure the illustrious and legendary production wont be discouraged. Probably thinking beyond dodgy awards. On the Best TV soap category, they put Ashes to Ashes instead of Scandal. INCREDIBLE !!!! Ya Lla of Mzansi Magic should have made the Best Drama category, in my opinion. I suppose the only consolation for SABC is that it has the most popular shows by far.

Ms Opinionated
18 Feb 2016 15:56

This is just disgusting!!!!

Ingenuity
18 Feb 2016 16:00

Can some tell me is this? Where the heck is scandal, where is Masasa, why is she not nominated, where is Sello, why is he not nominated. I want answers damnit

Storyteller_Athie
18 Feb 2016 16:53

Best writing team where is Scandal and Skeem Sam. Thse soapies are well written.

max85
18 Feb 2016 17:49

Well best soap .I am very disgusted that scandal and skeem saam are not there .shoki sebotsane(makunutu),rachel kunutu ,.Masasa(thembeka),lindiwe xulu(dawn king ) should have being nominated .lol its so funny that Gennerations would be nominated for writing while its considered rubbish .even Thandaza from muvhango deserved at least a nomination .

max85
18 Feb 2016 18:06

I don't mean to be rude .wat did Lerato ,sechaba and Priya do in terms of acting this past year to deserve this nominations .I really do not understand how they end up with these finalists

themba_tZ
18 Feb 2016 19:25

Those who cant deserves all the nominations that show should be nominated for an emmy. *liveAmp should've been nominated as the best music show 'no doubt *UZALO DOESNT EVEN DESERVE ONE NOMINATION 'yeah I said it *GEN :THE LEGACY actors deserve to be nominated guys . the snub is getting out of hand yeah it was nominated for best what what behind the scenes but you can't deny the talent that we see on our screen . the lady who plays LUCY The guy who plays SMANGA The lady who plays TSHIDI , they shouldve been nominated . *As for dingaan mukeba nominated for best presenter LOL . merica from yotv , Kat sinivason from mzansi insider both should've been nominated for best presenter .

MPHO BOTAKE
19 Feb 2016 12:58

Awards,Awards,& more Awards!,We love them ALL cos they got TALENT,Being an actor is not an easy thing folks.

Tietty
19 Feb 2016 13:03

Isidingo got so many nominations and that show has been mediocre for months now compared to other shows. Scandal didn't even get 1 nomination!! Lead actress in a TV soap nominees should be : Masasa Mbangeni, Shoki Sebotsane and Nambitha Mpumlwana. The drama category seems to be the only one that seems fair. I guess we should wait for the Royalty Soapie Awards to see the real winners in the soapie categories.

Dtrjowie
19 Feb 2016 17:35

Yeah today ive seen the thing called rubbish in this nominees. where are people like ous lucy, thembeka, makunutu???????this is just so unfair, ashes instead of scandal? maybe we should all take part in the selection process because they are clearly failing us!

fratpack9
22 Feb 2016 16:22

I also feel like #SCANDAL and #UZALO was robbed on best soapie category, maybe uzalo didn't get nominated because some feel that its controlling idea was plagiaried from the series #SwitchedAtBirth. However, i dont think #uzalo actors were robbed when it came to acting, their acting is so mediocre... but the one actor who really stood out from the rest for me on #uzalo is SINDISWA (Jo-Anne Reynecke) she was a germ, she made me to fall in love with #uzal,  i feel she was cheated.  
 

tdAKAdesdes
23 Feb 2016 08:52

wr is Skeem Saam this awards are a shame no Masasa, Rachel Kunutu n Mulimisi

babyOmuhle
23 Feb 2016 13:38

UMLILO
ZBONDIWE
SCANDAL!

ITS COMPLICATED
IDOLS


and were the hell is MASASA MBANGENI as thembeka ..... she surely derserves to take the trophy again this year especially as she is leaving the show.


Only TVSA members can reply to this thread. Click here to login or register.






LATEST ARTICLES

New on TV today: Friday 23 April

Fantasy epic Shadow and Bone drops on Netflix as Judi Dench's Wild Borneo Adventure starts on BBC Earth.


DStv seeks two presenters for YouTube what-to-watch show

TV lovers... if you're aged between 19 and 24 and want to be a presenter... need we say more?


The Red Room ripped as SABC3 struggles to be S3

There's no point to a new name for the same-old yawn fest. The latest on the 18h30 twilight zone.


As Die Skoen Pas Teasers - May 2021

We meet a young Ömer and find out how it all started.


Stiletto Vendetta Teasers - May 2021

Merve loses it all.


New on TV today: Thursday 22 April

Two reality shows start on kykNET as Netflix reveals Life in Colour with David Attenborough.


Legacy Teasers - May 2021

Petra is pulled deeper into "The Game". Also, Willem has intimacy issues.


Muvhango Teasers - May 2021

Yoh! Tenda beats someone to death.


New on TV today: Wednesday 21 April

Returning shows include Rock the Block on HGTV, Pasella on SABC2 and Undercover Boss on BBC Brit.


Lingashoni Teasers - May 2021

Two forbidden lovers cross a dangerous line.

LATEST SITE ACTIVITY


More activity at TVSA Central



LATEST SOAPIE TEASERS



LATEST SOAPIE TEASERS






×
×

You browser doesn't have Flash, Silverlight, Gears, BrowserPlus or HTML5 support.