SOUTH AFRICA'S TV WEBSITE
SIGN IN SEARCH MENU
SOUTH AFRICA'S TV WEBSITE


Awards

2021 SAFTAs: ALL the winners

Written by TVSA Team from the blog Awards on 22 May 2021
Favourite this post


Gomora
The stage long shot of hosts Dineo Langa, Mpho Popps and Graeme Richards.

The 15th SAFTAs became a two night ceremony again this year after last year's once-off event that only streamed online.

Night 1's Technical Awards happened on Friday 21 May, followed by the Night 2 Headline Awards on Saturday.

Both were virtual and Night 1 streamed on YouTube while Night 2 aired live on S3 and Mzansi Magic.

These are ALL the winners from both:

 TELEVISION

DRAMA

Best TV Drama

Blood & Water (Gambit Films) - Netflix

Inconceivable (Rous House Production) - M-Net

Lockdown Season 5 (Black Brain Pictures) - Mzansi Magic

Trackers (Scene 23) - M-Net

Best Actress - TV Drama

Kate Liquorish as Abi in Still Breathing - M-Net

Tiffany Barbuzano as Jessica in Still Breathing - M-Net

Tina Jaxa as Danai in Erased - Moja Love

Best Actor - TV Drama

Abduraghman Adams as Eric Abrahams in Melody - SABC 2

Brandon Auret as Danny in Still Breathing - M-Net

Zolisa Xaluva as Mo Masire in Kings of Jo'burg - Netflix

Best Supporting Actress - TV Drama

Jay Anstey as Tamsin Watts in Inconceivable - M-Net

June van Merch as Sara in Sara se Geheim Season 3 - kykNET

Lorcia Cooper as Mkhonto in Housekeepers Season 2 - Mzansi Magic

Zola Nombona as Monde in Lockdown Season 5 - Mzansi Magic

Best Supporting Actor - TV Drama

James Ngcobo as President Malunga in Queen Sono - Netflix

Lindani Nkosi as Clive Ngubane in Housekeepers Season 2 - Mzansi Magic

Michael Richard as Colin in Still Breathing - M-Net

Best Achievement in Directing - TV Drama

Blood & Water - Travise Taute,Nosipho Dumisa & Daryne Joshua - Netflix

Lockdown Season 5 - Mandla N. - Mzansi Magic

Tydelik Terminal - Etienne Fourie & Elanie Rupping - kykNET

Best Achievement in Scriptwriting - TV Drama

Blood & Water - Travise Taute, Nosipho Dumisa & Daryne Joshua - Netflix

Housekeepers Season 2 - Portia Gumede, Duduzile Mabaso, Lufuno  Nemungadi & Lidudumalingani - Mzansi Magic

Inconceivable - Meren Reddy, Joshua Rous, Lizé Vosloo, Henriëtta Plattner & Helene Truter - M-Net

Queen Sono - Karabo Lediga, Muzi Dlamini, Kagiso Lediga, Christopher Steenkamp & Camilo Saloojee - Netflix

Still Breathing - Tiffany Barbuzano - M-Net

Best Achievement in Editing - TV Drama

Queen Sono - Khulekani Zondi, Melissa Parry & Gugulethu Sibandze - Netflix

Still Breathing - Miriam Arndt & Alistair Thomas - M-Net

Trackers - Melanie Jankes Golden & Markus van Schalkwyk - Mzansi Magic

Best Achievement in Sound - TV Drama

Blood & Water - Sound & Motion Studios Sound Team - Netflix

Lockdown Season 5 - Kurt Slabbert - Mzansi Magic

Still Breathing - David Oosthuizen & Matthew Kokkinn - M-Net

Best Achievement in Original Music/Score - TV Drama

Housekeepers Season 2 - Zethu Mashika - Mzansi Magic

Lockdown Season 5 - Kurt Slabbert, Jamela Vuma & Mandla N. - Mzansi Magic

Vula Vala - Kurt Slabbert, Jamela Vuma & Mandla N. - Mzansi Magic

Best Achievement in Art Direction - TV Drama

Agent - Carlu Portwig - Netflix

Fynskrif Season 3 - Franci van den Heever - kykNET

Queen Sono - Esme Viviers - Netflix

Best Achievement in Wardrobe - TV Drama

Queen Sono - Lehasa Molloyi, Nokuthula Hlatshwayo, Hannie Molefe, John Moremi, Nobuntu Ndaba & Kgomarelano Ntlane - Netflix

Still Breathing - Mary-Sue Morris & David Hutt - M-Net

Unmarried - Daphnes Thembelihle Buthelezi & Lebogang Lehasa - Mzansi Magic

Best Achievement in Make-Up and Hairstyling - TV Drama

Still Breathing - Amy Rossouw - M-Net

Lockdown Season 5 - Babalwa Mtshiselwa - Mzansi Magic

Trackers - Babalwa Mtshiselwa - M-Net

Best Achievement in Cinematography - TV Drama

Blood & Water - Zenn van Zyl - Netflix

Inconceivable - Jonathan de la Querra - M-Net

Still Breathing - James Adey - M-Net

SOAPIES AND TELENOVELAS

Best TV Soap

7de Laan (Danie Odendaal Productions) - SABC 2

Rhythm City (Quizzical Pictures) - e.tv

Scandal! (Ochre Media) - e.tv

Best Telenovela

Gomora (Seriti Films) - Mzansi Magic

Legacy (Tshedza Pictures) - M-Net

The River (Tshedza Pictures) - 1Magic

Best Actress - Telenovela

Crystal Donna Roberts as Janice Cupido in Arendsvlei - kykNET

Mary-Anne Barlow as Felicity Price in Legacy - M-Net

Sindi Dlathu as Lindiwe Dlamini-Dikana in The River - 1Magic

Best Actor - Telenovela

Dawid Minnaar as Willem Potgieter in Legacy - M-Net

Menzi Ngubane as Judas Nqwenya in Isibaya - Mzansi Magic

Presley Chweneyagae as Cobra in The River - 1Magic

Best Supporting Actress - Telenovela

Rami Chuene as Jumima Ndlovu in Isono - BET Africa

Michelle Botes as Angelique Price in Legacy - M-Net

Quanita Adams as Leatitia Meintjies in Arendsvlei Season 2 - kykNET

Best Supporting Actor - Telenovela

Andrew Buckland as Detective Badenhorst in Legacy - M-Net

Lawrence Maleka as Zolani in The River - 1Magic

Meshack Mavuso Magabane as Nsizwa in The River - 1Magic

Best Actress - TV Soap

Cindy Swanepoel as Annelize Roux in Binnelanders - kykNET

Petronella Tshuma as Pearl Genaro in Rhythm City - e.tv

Shoki Mmola as Celia Magongwa in Skeem Saam - SABC 1

Best Actor - TV Soap

Clint Brink as Steve Abrahams in Binnelanders - kykNET

Cedwyn Joel as AB Samosodien in Suidooster - kykNET

Bongile Mantsai as Mthunzi Mayiza in Scandal!- e.tv

Best Supporting Actress - TV Soap

Mapula Mafole as Mapula in Rhythm City - e.tv

Masasa Mbangeni as Thembeka Shezi Nyathi in Scandal - e.tv

Portia Joel as Lee Anne Jacobs in Suidooster - kykNET

Best Supporting Actor - TV Soap

Molefi Monaisa as Wallet Rakau in Skeem Saam - SABC 1

Mothusi Magano as Tumishang in Skeem Saam - SABC 1

Roderick Jaftha as Buys Isaacs in Getroud met Rugby - kykNET

Best Achievement in Directing - Telenovela

Gomora - Thabang Moleya, Nthabiseng Mokoena,Nozipho  Nkelemba & Lefuno Nekhabambe - Mzansi Magic

Isono - Zuko Nodada, Zimkitha Maseko, John Barker & Gert Van Niekerk - BET Africa

Legacy - Johnny  Barbuzano, Catharine Cooke,Krijay Govender & Andre Odendaal - M-Net

Best Achievement in Directing - TV Soap

Binnelanders - Danie Joubert- kykNET

Rhythm City - Eric Mogale - e.tv

Scandal! - Chris Beasley, Sanele Zulu, Tsakani Mongwe, Philasande Malunga & Sphamandla Nqcobo - e.tv

Best Achievement in Scriptwriting - Telenovela

Gomora - Gwydion Beynon & Phathutshedzo Makwarela - Mzansi Magic

Imbewu - Benjamin Johnson,Matthew Jankes, Sacha-Ann Stokes, Daryn Katz, Mbulungeni Keltonard Sinyosi, Pamela Power, Martin Le Maitre, Bongekile Ndaba, Marina Bekker, Caroline Doherty, Rorisang Motuba & Lynn Kekana - e.tv

The River - Gwydion Beynon & Phathutshedzo Makwarela - 1Magic

Best Achievement in Scriptwriting - TV Soap

Getroud met Rugby - Deon Opperman, Frederick Botha, Ansu Visser, Igna Botha, Burger Meyer, Johann Van Staden, Stiaan Smith, Marius de Bruyn, Percy Pretorius & Monique Nortje - kykNET

Rhythm City - Zelipa Zulu - e.tv

Scandal! -  Ameera Patel, Grace Mahlaba, Daryn Katz, Kelly Robinson, Mark Wilson, Nonhlanhla Simelane, Omphile Molusi, Rosalind Butler, Stephen Simm, Tereska Muishond, Themba Mahlangu,Myolisi Sikupela & Thomas Hall - e.tv

Best Achievement In Original Music/Score - Telenovela

The River - Brendan Jury - 1Magic

Arendsvlei Season 2 - Murray Anderson- kykNET

Isibaya - Philip Miller - Mzansi Magic

Gomora - Zethu Mashika - Mzansi Magic

Best Achievement in Editing - Telenovela

Legacy - Ula Oelsen & Natalie Varoy - M-Net

The Queen - Wesleigh James Kapotis, Tseliso Patrick Peni & Motheke Wayne Hutamo - Mzansi Magic

The River - Bongi Malefo, Edgar Sibaya, Sphiwe Nhlumayo & Ula Oelsen - 1Magic

Best Achievement in Sound - TV Soap/Telenovela

Arendsvlei Season 2 - Stash Couvaras - kykNET

Scandal - Chad Snell - e.tv

The River - Ben Oelsen & Tladi Mabuya - 1Magic

Best Achievement in Cinematography - Telenovela

Durban Gen - Marc Brower - e.tv

Legacy - Trevor Brown - M-Net

The River - Ntobeko Dlamini - 1Magic

Best Achievement in Wardrobe - TV Soap/Telenovela

Durban Gen - Sheli Masondo - e.tv

Legacy - Zandile Mncwango - M-Net

The River - Nombulelo Sithole - 1Magic

Best Achievement in  Make-Up and Hairstyling - TV Soap/Telenovela

Legacy - Jenny Sprawson - M-Net

Durban Gen - Slindile Dladla - e.tv

7de Laan - Elzette Van Der Schyff - SABC 2

Best Achievement in Art Direction - TV Soap/Telenovela

Legacy - Amanda Scholtz - M-Net

Lithapo - Marna Heunis - SABC 2

Durban Gen - Barbara Seane - e.tv

COMEDY

Best TV Comedy

Black Tax (Rous House Production) - BET Africa

How to Ruin Christmas: The Wedding (Burnt Onion Productions) - Netflix

The Riviera (Community Media Trust) - SABC 2

Best Actress - TV Comedy

Busisiwe Lurayi as Tumi in How to Ruin Christmas: The Wedding - Netflix

Chanelle de Jager as Sunet in Kniediep in die Warm Water - SABC 2

Mari Molefe van Heerden as Captain FJ Bezuidenhout in Die Vlieende Springbokkie Season 2 (The Flying Springbuck) - SABC 2

Best Actor - TV Comedy

James Borthwick as Freddie in Hotel - kykNET

Keenan Arrison as Nazeem Isaacs in The Riviera - SABC 2

Mandla Jwara as Sizwe in Black Tax - BET Africa

Best Supporting Actress - TV Comedy

Chantal Herman as Liz Isaacs in The Riviera - SABC 2

Clementine Mosimane as Dineo Sello in How to Ruin Christmas: The Wedding - Netflix

Martelize Kolver as Brenda in Hotel - kykNET

Best Supporting Actor - TV Comedy

De Klerk Oelofse as Jaap in Hotel - kykNET

Desmond Dube as Shadrack in How to Ruin Christmas: The Wedding - Netflix

Motlatsi Mafatshe as Themba Twala in How to Ruin Christmas: The Wedding - Netflix

Best Achievement in Directing - TV Comedy

Hotel - Bennie Fourie - kykNET

How to Ruin Christmas: The Wedding - Johnny Barbuzano - Netflix

The Riviera - Lucilla Blankenberg & Lederle Bosch - SABC 2

Best Achievement in Scriptwriting - TV Comedy

Black Tax - Byron Abrahams, Lwazi Mvusi, Joshua Rous & Meren Reddy - BET Africa

Hotel - Beer Adriaanse, Ryan Metcalfe, Johan Cronje, Bibi Slippers, De Klerk Oelofse & Bennie Fourie - kykNET

How to Ruin Christmas: The Wedding - Sanelisiwe Faba, Lwazi Mvusi, Salah Sabiti, Rethabile Ramaphakela & Katleho Ramaphakela - Netflix

Best Achievement in Editing - TV Comedy

Black Tax - Ronel Kirsten, Bertus Kirsten & Brett MacDonald - BET Africa

Cas Oppie Kassie - Gideon Breytenbach - kykNET

How to Ruin Christmas: The Wedding - Tessa Verfuss, Gugulethu Sibandze & Melanie Jankes - Netflix

Best Achievement in Sound - TV Comedy

Black Tax - Moatlhodi Gaasenwe - BET Africa

How to Ruin Christmas: The Wedding - Janno Muller, Thapelo Makhubo, Jeanre Greyling & Jonty Everton - Netflix

The Riviera - Moller Wait - SABC 2

Best Achievement in Art Direction - TV Comedy

Die Vlieende Springbokkie Season 2 (The Flying Springbuck)- Willie Coetzee - SABC 2

How to Ruin Christmas: The Wedding - Martha Sibanyoni, Thabiso Senne & Savannah Geldenhuys - Netflix

The Riviera - Tracy Perkins - SABC 2

Best Achievement in Wardrobe - TV Comedy

Cas Oppie Kassie - Nerine Pienaar & Jolandi Pienaar - kykNET

Die Vlieende Springbokkie Season 2 (The Flying Springbuck) - Zandi Mokwena - SABC 2

How to Ruin Christmas: The Wedding - Sheli Masondo - Netflix

Best Achievement in Make-Up and Hairstyling - TV Comedy

Cas Oppie Kassie - Gerlia Groenewald & Miriam Didi Wheeler - kykNET

Die Vlieende Springbokkie Season 2 (The Flying Springbuck) - Hester Magson - SABC 2

How to Ruin Christmas: The Wedding - Babalwa Mtshiselwa - Netflix

Best Achievement in Cinematography - TV Comedy

Cas Oppie Kassie - Dirk Cornelius Smit - kykNET

How to Ruin Christmas: The Wedding - Lance Gewer - Netflix

The Riviera - Siyabonga Tyesi - SABC 2

DOCUMENTARIES

Best Documentary Feature

A New Country (Anaphora Films)

Days of Cannibalism (Day Zero Films)

How to Steal a Country (Uhuru Productions)

Mother to Mother (Seashore Films)

Best Documentary Short

Lefu - The Funeral - (Steps)

Lindela Under Lockdown! (Passion Seed Communications)

When The Flame Speaks (Pontsho Visuals)

Best Made for TV Documentary

Badimo S1 - Music and Trance (Mirror Effect Media)

Chasing the Sun (T and W)

Evolution Of Mzansi Street Culture (Simz MRVL Company)

My Story Of Kwaito - I am Still In Love with Kwaito (Where Is The Beef Media)

Best Achievement in Directing

A New Country - Sifiso Khanyile

Chasing the Sun - Greg Lomas & Gareth Whittaker

Days of Cannibalism - Teboho Edkins

How to Steal a Country - Rehad Desai & Mark Kaplan

Pango - Tami Marriott

Best Achievement in Cinematography

Chasing the Sun - Carter Devin

Lefu - The Funeral - Maanda Nwendamutswu

Mother to Mother - Gray Kotze

Ngomusa - Katleho Tsotetsi

When The Flame Speaks - Katlego Mohapi

Best Achievement in Editing

Badimo S1 - Music and Trance - Priscilla Mandlate

Chasing the Sun - Christiaan Scheepers

How to Steal a Country - Megan Gill

Lefu - The Funeral - Nhlanhla Mngadi

When The Flame Speaks - Ikaye Masisi

Best Achievement in Sound

Badimo S1 - Music and Trance - Bernad Masoka

Days of Cannibalism - Teboho Edkins

How to Steal a Country - Charlotte Buys

Mother to Mother - Craig Ryneveld & Georg Hohn

When The Flame Speaks - Otsile Manyedi & Nakampe Mohale

OTHER PROGRAMMING

Best Natural History and Environmental Programme

Frozen Islands (Obsessively Creative)

Kingdoms of Fire, Ice & Fairy Tales (Scott & de Bod Films)

My Octopus Teacher (Sea Change Project)

Realm of the Rattlesnake (Earth Touch)

Best Children’s Programme

Big Breakfast (Urban Brew Studios) - SABC 1

Hectic on 3 Heritage Day (Okuhle Media) - SABC 3

Kids Safari Madagascar (Lion Mountain Media) - Real Time - DSTV Channel 155

Takalani Sesame Season 11 (Ochre Media) - SABC 2

YOTV Live - Trending Tuesday (Urban Brew Studios) - SABC 1

Best Competition Reality Show

Celebrity Mystery Box (Brightfire Pictures) - Mzansi Magic

The Taste Master SA (Cardova Productions) - SABC 3

Tropika Island of Treasure Curacao (Cardova Productions) - SABC 3

Best Structured or Docu-reality Show

A Very Bonang Year (Celebrity Services Africa) - SABC 1

Pale Ya Koša (Full Circle Productions) - SABC 2

Your People My People (Pillay Laurenz Media) - History Channel

Best Structured Soapie Reality Show

Lebo M - Coming Home (Dopezuluboi Production) - Showmax

Life with Kelly Khumalo (Barleader TV) - Showmax

Somizi & Mohale: The Union (Barleader TV) - Showmax

Best International Format Show

Come Dine With Me South Africa Season 6 (Rapid Blue) - BBC Lifestyle

Family Feud South Africa (Rapid Blue) - e.tv

Hoor My! Sien My! Soen My! (Afrokaans Film & Television) - kykNET

Ouma Weet Mos S01 (Wyrd Films) - VIA

The Single Wives SA (Black Swan Media) - M-Net

Best Educational Programme

AMPD Studios Live - Episode 4 (Haveyouheard) - MTV Base

Going Strong S2 - Losing a child (Mirror Effect Media)- SABC 2

Made In SA Season 6 (Ochre Media) – SABC 3

Teenagers on a Mission: The Periodic Table (I Love That Productions) - SABC 1

Best Factual Programme

Beyond S1 (Deaf Empire Studios) - Netflix

MegaBoere (Khaki Productions) - kykNET

Now or Never (Dzuguda Productions) - SABC 1

Speak Out (Aviwe Business Development Services) - SABC 2

The Devi Show (e.tv) -  e.tv

Best Current Affairs Programme

Carte Blanche (Combined Artists) - M-Net

KZN Gangs (eNCA) - eNCA

Smoke & Mirrors (Combined Artists) - Carte Blanche/ DSTV

Snitches get stitches Parktown boys (TIA Productions) - M-Net

Best Variety Show

Motswako Season 20 (Carol Bouwer Productions) - SABC 2

Mzansi Magic Music Specials Season 5 (Don't Look Down Productions & Agency) - Mzansi Magic

Republiek van Zoid Afrika (Brainwave Productions) - kykNET

Savanna Virtual Comedy Bar (Mustard TV) - Comedy Central

Best Youth Programme

Africa's Biggest Brags (Lincoln Green Media) - MTV Base

Kompleks (Infinity Films) - kykNET

MTV Shuga Naija: Young Moms (TIA Productions) - MTV Base

Best Entertainment Programme

DStv Mzansi Viewers' Choice Awards 2020 (Don't Look Down Productions & Agency) - Mzansi Magic

Maak My Famous - Showcase, All Star Entertainment - kykNET

Massive Music (Don't Look Down Productions & Agency) - Channel O

Noot vir Noot Series 45, Stemmburg Television - SABC 2

Yimlo, RS productions - Mzansi Magic

Best Lifestyle Programme

Come Again (Tshedza Media) - SABC 1

Elders: Pelgrimstog van Hoop (Bonanza Films)- kykNET

JAN (Brainwave Productions) - VIA

My Vreemde Vriende (WhippetFilms)- VIA

The Insider SA (Cardova Productions) - SABC 3

Best Made for TV Movie

A Christmas Chorus (Marche Media) - M-Net

Home Affairs - A Christmas Tale (Penguin Films) - M-Net

Loving Thokoza (Black Brain Pictures) - Mzansi Magic

Best Online Content

AFI Fashion Week 2020 (Cardova Productions) - SpiceTv

Duiwelspoort (Afrokaans Film & Television) - VIA

The Adventures of Noko Mashaba - Lockdown Shandis (Rams Comics) - Mzansi Magic

PUBLIC VOTING CATEGORIES

Best TV Presenter

Devi Sankaree Govender - The Devi Show - e.tv

Dineo Ranaka - Yimlo - Mzansi Magic

Entle Bizane - Hectic on 3 - SABC 3

Palesa Tembe - Afternoon Express - SABC 3

Katchie Nzama - Come Again - SABC 1

Katlego  Maboe - Tropika Island of Treasure Curacao - SABC 3
Please note: Katlego's nomination was rescinded a week before the awards with the organisers citing "concerns raised regarding the nomination."

Waldimar Pelser - KN Verslag in Gesprek -  kykNET

Most Popular TV Soap / Telenovela

Arendsvlei (Penguin Films) - kykNET

Binnelanders (Stark Films) - kykNET

Getroud Met Rugby (Overberg Produksies) - kykNET

Isono (Clive Morris Productions) - BET Africa

Imbewu (Grapevine Productions) - e.tv

Isibaya (The Bomb Shelter Film Company) - Mzansi Magic

Gomora (Seriti Films) - Mzansi Magic

7de Laan (Danie Odendaal Productions) - SABC 2

Skeem Saam (Peu Communication Solutions) - SABC 1

Rhythm City (Quizzical Pictures) - e.tv

Scandal! (Ochre Media) - e.tv

Suidooster (Suidooster Films) - kykNET

The Queen (Ferguson Films) - Mzansi Magic

The River (Tshedza Pictures) - 1Magic

Lithapo (Quizzical Pictures) - SABC 2

Durban Gen (Stained Glass Productions) - e.tv

Legacy (Tshedza Pictures) - M-Net

Uzalo (Stained Glass Productions) - SABC 1

FILM

Best Feature Film

Griekwastad (Scene 23) - DStv Box Office

Riding with Sugar (Helena Spring Films) - Netflix

Stam (Urucu Media) -  DStv Box Office

Best Actress - Feature Film

Elani Dekker as Karoliena Kapp in Toorbos - kykNET

Inge Beckmann as Chantal in Stam - DStv Box Office

Tinarie Loots as Ava in Gat In Die Muur (Hole In The Wall) - Netflix

Best Actor – Feature Film

Andre Odendaal - Riaan, Gat In Die Muur (Hole In The Wall) - Netflix

Gideon Lombard as Dawid in Stam - DStv Box Office

Tshamano Sebe as Lazarus in 8 - Netflix

Best Supporting Actress - Feature Film

Ira Blanckenberg as Meliena Kapp in Toorbos - kykNET

Jane De Wet as Marthella Steenkamp in Griekwastad - kykNET

Tarryn Wyngaard as Samiah in Stam - DStv Box Office

Best Supporting Actor - Feature Film

Hakeem Kae-Kazim as Mambo in Riding with Sugar - Netflix

Justin Strydom as Shane in Dust - DStv Box Office

Nicholas Campbell as Ben in Gat In Die Muur (Hole In The Wall) - Netflix

Best Achievement in Directing - Feature Film

Flatland - Jenna Bass - DSTV Box Office

Riding with Sugar - Sunu Gonera - Netflix

Stam - Louw Venter - DStv Box Office

Griekwastad - Jozua Malherbe - kykNET

Best Achievement in Scriptwriting - Feature Film

Seriously Single - Lwazi Mvusi - Netflix

Stam - Louw Venter - DStv Box Office

Toorbos - Rene van Rooyen - kykNet

Best Achievement in Cinematography - Feature Film

8 - David Pienaar - Netflix

Griekwastad - Jozua Malherbe - kykNET

Riding with Sugar- Rory O'Grady - Netflix

Best Achievement in Sound Design - Feature Film

Griekwastad - Ebenhaezer Smal - kykNET

Riding with Sugar - Sound & Motion Studios Sound Team - Netflix

Toorbos - Michael Botha, Kyle  Koekemoer, Andrew Smit, Stephen Webster & Jenna Lange - kykNET

Best Achievement in Original Music / Score - Feature Film

Gat In Die Muur (Hole In The Wall), Andries Smit - Netflix

Griekwastad - Charl-Johan Lingenvelder - kykNET

Toorbos - Andries Smit- kykNET

Best Achievement in Editing - Feature Film

Griekwastad - Lucian Barnard - kykNET

Stam - Matthew Swanepoel - DStv Box Office

Toorbos - Dries Scholtz, Ronelle Loots - kykNET

Best Achievement in Production Design - Feature Film

Dust - Lelanie Pieters - DStv Box Office

Riding with Sugar - Kate van der Merwe - Netflix

Toorbos - Weldemar Coetsee - kykNET

Best Achievement in Costume Design - Feature Film

Riding with Sugar - Annie Seegers - Netflix

Seriously Single, Brenda Khambule - Netflix

Toorbos - Susan Dreyer - kykNET

Best Achievement in Make-Up and Hairstyling - Feature Film

Seriously Single - Nonhlanhla Ndlovu, Karabo Makama - Netflix

Toorbos - Theola Booyens - kykNET

Triggered - Menio Kalymnios, Stella Kalymnios, & Hannes Oosthuizen - Amazon Prime, Vudu, iTunes, Google Play

Best Short Film

Heirloom (Butterfly Films)

The Stranger (TH Films (Pty) Ltd)

Uxolile (Zinc Pictures)

Address Unknown (Green Leaf Films)

Best Student Film

Binding Adventures from The Animation School

Flower in the Subway from The Animation School

The Boy and the Robin from The Animation School

Fowl Goblin from The Animation School

Lifetime Achievement Award

Gcina Mhlophe
 



2 Comments

Goku
25 May 2021 14:32

At least The River didn't dominate

Tashi
27 May 2021 15:50

At first I was iffy about SABC getting so few awards in contrast with a foreign player like Netflix but I got over it fast once I thought about how little the SABCs done for the local TV industry over the past years in contrast with what Netflix has been doing.

They've been doing what the SABC's supposed to be doing! Investing, believing, creating, encouraging local talent. It's a travesty that the SABC hasn't been doing this. 

 


Only TVSA members can reply to this thread. Click here to login or register.






LATEST ARTICLES

Waiting for Love Teasers - October 2021

Kamini is pregnant but will she keep it? Also, fast forward 20 years and we are introduced to Mohini.


Durban Gen Teasers - October 2021

Renewed! Your first tease of what to expect from Season 2.


Strange Love Teasers - October 2021

A dead body is not who it is expected to be.


House of Zwide Teasers - October 2021

Scammer alert. Also, Ona's dress is sabotaged.


New on TV today: Monday 27 September

An Unexpected Killer surfaces on CBS Justice as Travel revisits Destination Fear.


Idols 17: Monique feels the impact first

Monique's pretty smile becomes the first casualty of the Live Shows.


New on TV today: Sunday 26 September

Khuzani Bo! debuts on SABC1 as Strictly Come Dancing returns to BBC Brit with three South African dancers.


New on TV today: Saturday 25 September

Docuseries uShuni KaMaskandi starts on SABC1 and The Ultimate Braai Master returns to e.tv.


New on TV today: Friday 24 September

Blood & Water returns to Netflix and Curiosity goes Face to Face: Mandela vs De Klerk.


The Red Room Teasers - October 2021

Selvi breaks the shackles that keep her at home.

LATEST SITE ACTIVITY


More activity at TVSA Central



LATEST SOAPIE TEASERS



LATEST SOAPIE TEASERS






×
×

You browser doesn't have Flash, Silverlight, Gears, BrowserPlus or HTML5 support.