SOUTH AFRICA'S TV WEBSITE
SIGN IN SEARCH MENU
SOUTH AFRICA'S TV WEBSITE

2011 SAFTAs: all the winners

Written by TVSA Team from the blog News on 28 Feb 2011
Favourite this post



The headline ceremony of the 2011 South African Film and Television Awards took place last night (Sunday, 27 February 2011) at Madame Zingara's, Melrose Arch in Johannesburg.

The event followed last Sunday's non-fiction ceremony and awarded television and film recipients in the fiction categories.

Big winners in the TV category were the generational drama Erfsondes and 2010's two gal pal series 4Play: Sex Tips for Girls and The Mating Game.

SABC2's Erfsondes scooped the Golden Horn for Best TV Drama, with series writer Henrietta Gryffenberg winning Best Drama Writer.

e.tv's 4Play took the Horn in three categories and SABC2's The Mating Game won two.

The surprise of the evening: the sudden appearance of a Best Actor in a TV Drama category, which didn't exist when the nominees were announced.

When TVSA enquired about the omission of the category the National Film and Video Foundation told us that there were no nominees in it.

Seems something Big happened between then and now because not only did Vusi Kunene win an award for his role as Tifo on Soul City but he got a special mention acknowledgement at the ceremony, as did two other drama actors: Patrick Shai for his role on Hola Mpinji and Emmanuel Castis for Erfsondes.

Without further adieu, these are all the winners (in red):
 
TELEVISION

TV DRAMA

Best TV Drama

Erfsondes (Imani Media)
Home Affairs (Penguin Films)
The Mating Game (Uhuru Productions)
4Play (Curious Pictures)

Best Actress in a TV Drama

Maggie Benedict (The Mating Game, Uhuru Productions)
Mbali Maphumulo (4Play, Curious Pictures)
Erica Wessels (Erfsondes, Imani Media)
Brenda Ngxoli (Home Affairs, Penguin Films)
Noxee Maqashalala (One Love, Curious Pictures)

*Maggie Benedict also got a special mention for delivering a harrowing, humanitarian performance in the film Darfur.

Best Actor in a TV Drama
Vusi Kunene (Soul City)

Best Supporting Actor in a TV Drama

Kere Nyawo (Zone 14, The Bomb Shelter)
Thulani Didi (Zone 14, The Bomb Shelter)
Pepi Khambule (Society, Puo Pha Productions)

Best Supporting Actress in a TV Drama

Theresa Benade (Home Affairs, Penguin Films)
Helene Truter (Home Affairs, Penguin Films)
Senamile Sishi (Soul City, T.O.M Pictures)
Gabisile Tshabalala (Hola Mpinji, Black Drop Productions)

Best Ensemble in a TV Drama

The Mating Game (Uhuru Productions)
4Play (Curious Pictures)
Society (Puo Pha Productions)
One Love (Curious Pictures)

Best Director in a TV Drama

Amanda Lane (4Play, Curious Pictures)
Rolie Nikiwe (One Love, Curious Pictures)
Bobby Heaney (Erfsondes, Imani Media)

Best Writer / Writing Team in a TV Drama

Henriette Gryffenberg (Erfsondes, Imani Media)
Anita Khanna (The Mating Game, Uhuru Productions)
Greg Latter (Soul City, T.O.M Pictures)

Best Editor in a TV Drama

Melanie Janks Golden (4Play, Curious Pictures)
Maryke Kruger (Home Affairs, Penguin Films)
Christa Lategan (Erfsondes, Imani Media)

Best Art / Production Design in a TV Drama

Marlene Ming (4Play, Curious Pictures)
Flo Ballack (The Mating Game, Uhuru Productions)
Dylan Lloyd (Zone 14, The Bomb Shelter)

Best Cinematographer in a TV Drama

Rory O'Grady (One Love, Curious Pictures)
Jon Kovel (The Mating Game, Uhuru Productions)
Trevor Brown (Erfsondes, Imani Media)
Trevor Calverley (4Play, Curious Pictures)

TV SOAP

Best Soapie

7de Laan (public vote)
Who won via public vote despite a voting fiasco. The initial SMS voting number given for it in the TV promos was wrong and had to be changed so the votes cast before the correction were lost. Voting lines opened on 14 February and the correction was made on 16 February.

Best Director in a TV Soap

Isidingo Directing Team (Endemol South Africa)
Rhythm City Directing Team (Curious Pictures)
Generations Directing Team (Morula Pictures)

Best Writer / Writing Team in a TV Soap

Isidingo Writing Team (Endemol South Africa)
Rhythm City Writing Team (Curious Pictures)
Generations Writing Team (Morula Pictures)

Best Ensemble in a TV Soap

Rhythm City (Curious Pictures)
Isidingo (Endemol South Africa)
7de Laan (Danie Odendaal Productions)

Best Lead Actor in a TV Soap

Tshepo Maseko (Isidingo, Endemol South Africa)
Kagiso Modupe (Scandal!, Ochre Media Pty Ltd)

Best Lead Actress in a TV Soap

Moshidi Motshegwa (Rhythm City, Curious Pictures)
Keketso Semoko (Isidingo, Endemol South Africa)
KB Motsilanyane (Rhythm City, Curious Pictures)

Best Supporting Actor in a TV Soap

Thami Mngqolo (Generations, Morula Pictures)
Leslie Fong (Isidingo, Endemol South Africa)
Maurice Paige (Isidingo, Endemol South Africa)

Best Supporting Actress in a TV Soap

Tebogo Khalo (Rhythm City, Curious Pictures)
Sarah Ngubeni (Isidingo, Endemol South Africa)

TV COMEDY

Best Director in a TV Comedy

Bobby Heaney (Konsternasie Oppie Stasie, Imani Media)
Joshua Rous (City Ses'la, Rous House Productions)

Best Writer / Writing Team in a TV Comedy

Meren Reddy and Luke Rous (City Ses'la, Rous House Productions)
Ga Re Dumele Team (Rous House Productions)

Best Lead Actor in a TV Comedy

David Clatworthy (Konsternasie Oppie Stasie, Imani Media)
Tshamano Sebe (Stokvel, Penguin Films)
Wikus du Toit (Proesstraat, Richter Medien)

Best Lead Actress in a TV Comedy

Busi Lurayi (City Ses'la, Rous House Productions)
Andrea Dondolo (Stokvel, Penguin Films)
Anthea Thompson (Deeltitel Dames, Penguin Films)

Best Ensemble in a TV Comedy

Proesstraat (Richter Medien)
 
 
FILM

Best Director in a Feature Film

Oliver Schmitz (Life Above All, Local Motion Pictures)
Craig Freimond (Jozi, VideoVision)
Regardt van den Bergh (The Incredible Adventures of Hanna Hoekom, kykNET/Spookasem Films)

Best Writer / Writing Team in a Feature Film

Oliver Schmitz (Life Above All, Local Motion Pictures)
Craig Freimond (Jozi, VideoVision)
Stephane Sycholt (Themba - A Boy Called Hope, DO Productions)

Best Ensemble in a Feature Film

Life Above All (Local Motion Pictures)
The Incredible Adventures of Hanna Hoekom (kykNET/Spookasem Films)
Jozi (VideoVision)

Best Cinematographer in a Feature Film

Dewald Aukema (Skin, Moonlighting Films)
Willie Nel (Hopeville, Curious Pictures)
Lance Crevars (Spud, Rogue Star Films)

Best Editor in a Feature Film

Megan Gill (Spud, Rogue Star Films)
CA van Aswegen (The Incredible Adventures of Hanna Hoekom, kykNET/Spookasem Films)
Melanie Janks Golden (Hopeville, Curious Pictures)

Best Sound Designer in a Feature Film

Sound Team (The Incredible Adventures of Hanna Hoekom, kykNET/Spookasem Films)
Barry Donnelly (Spud, Rogue Star Films)
Charlotte Buys (Jozi, VideoVision)

Best Production Designer in a Feature Film

Karel Flint (Hopeville, Curious Pictures)
Billy Kean (Skin, Moonlighting Films)
Tracey Perkins (Life Above All, Local Motion Pictures)

Best Music Composition in a Feature Film

Music by Restless Natives, supervised by Kesvian Naidoo (Visa Vie, Big World Cinema)
Paul Norwood (Shucks Tshabalala, Indigenous Films)
Craig Hawkins (Shucks Tshabalala, Indigenous Films)
Murray Anderson (Hopeville, Curious Pictures)
Riku Lätti (The Incredible Adventures of Hanna Hoekom, kykNET/Spookasem Films)

Best Costume Designer in a Feature Film

Nadia Kruger (Life Above All, Local Motion Pictures)
Diana Cilliers (Themba - A Boy Called Hope, DO Productions)
Maria Hofmeyr (Shucks Tshabalala, Indigenous Films)

Best Make-Up / Hairstylist in a Feature Film

Debra Nicol (Shucks Tshabalala, Indigenous Films)
Tanya Kenny (Shucks Tshabalala, Indigenous Films)
Raine Edwards (Life Above All, Local Motion Pictures)
Raymond Shongwe (Hopeville, Curious Pictures)

Best Feature Film

Life Above All (Local Motion Pictures)
Darfur (ZenHQ Films)
Spud (Rogue Star Films)
Jozi (VideoVision)
Skin (Moonlighting Films)

Best Lead Actor in a Feature Film

Themba Ndaba (Hopeville, Curious Pictures)
Junior Singo (Themba - A Boy Called Hope, DO Productions)
Troye Sivan (Spud, Rogue Star Films)

Best Lead Actress in a Feature Film

Khomotso Manyaka (Life Above All, Local Motion Pictures)
Lerato Mvelase (Life Above All, Local Motion Pictures)
Anneke Weidemann (The Incredible Adventures of Hanna Hoekom, kykNET/Spookasem Films)

Best Supporting Actor in a Feature Film

Lionel Newton (Jozi, VideoVision)
Tony Kgoroge (Skin, Moonlighting Films)
Jamie Royal (Spud, Rogue Star Films)

Best Supporting Actress in a Feature Film

Harriet Manamela (Life Above All, Local Motion Pictures)
Keaobaka Makanyane (Life Above All, Local Motion Pictures)
Ella Ramangwane (Skin, Moonlighting Films)
 

SPECIAL AWARDS

Lifetime Achievement Award for Acting: Winston Ntshona
Lifetime Achievement for Casting: Moonyeen Lee
Lifetime Achievement Award for Acting and Social Activism: Lilian Dube
 

Flash alert: TVSA's Cande and Makisto were at the ceremony so keep a lookout for goss and pics of what went down.

Actors in this post: Vusi Kunene, Emmanuel Castis, Patrick Shai

Users in this post: Cande, makisto



12 Comments

ME4U
28 Feb 2011 01:38

new and no1, yipeeee

Vesa
28 Feb 2011 08:02

Aaaahhhh....I'm happy for Rhythm City's Puleng man!!!!!!!

Green.arrow
28 Feb 2011 08:13

oh well.......*yawns*.....congrats to the deserving awardees

S.K
28 Feb 2011 08:23

Isidingo deverves the awards. The sopie is just too good. Congrats to Isidingo team.

sibuuu
28 Feb 2011 09:59

@cheesa i agree with you with Moshidi, also Tshepo Maseko i thought he is a supporting actor not a lead actor, i only see him once on Isidingo so how is he a lead actor.

i see white ppl voted for 7de laan again, but i think Isidingo should have won.

tizoz
28 Feb 2011 10:09

At least they have finally decided to recognise the real talent.

matlou
28 Feb 2011 11:21

I AM A RHYTHM CITIZEN  AND PROUD OF PULENG AND MOSHIDI, THEY ALL DESRVE IT,  RHYTHM CITY IS GOING UP......WATCH THE SPACE PPL. WATCH THE SPACE....HEPPPPPIIIIIIIIIIIII.

3so
28 Feb 2011 11:58

i must agree witg green. arrow>>>>>>>*yaaaaaaaaaawn for days*

liya2010
28 Feb 2011 15:34

congats to all the winners....im happy 4 popeye & spinach they deserve it

charmagal
01 Mar 2011 09:11

ah gd lcky tp ma morphy frnd *senzo zondo-malinga

lejazz
01 Mar 2011 12:17

I may not be an acting expert but Tshepo Maseko does not deserve that award at all...and as for Isidingo winning all the soapie awards is really irritating...the NFVF is really out to get Mfundi Vundla's Generations and Scandal...phela these two soapies barely get recognition yet they are soaring with success while their Isidingo is nose diving deep in the trench.

Argh this is really bloody rubbish...Brenda Ngxoli is the winner of Best Actress in the Drama period...mxm Maggie Benedict was just a flop together with The Mating Game drama.

Oooh I am happy for Busi Lurayi for winning...that girl rocks me and can really act.

SAFTA must invite or at least notify your nominees since most of celebrities do not care about SAFTAs cos of how they are run...Last year Sade Gilliberti was also surprised about her nomination and victory then again this year Vusi Kunene was very puzzled...Top brass of SAFTA and NFVF please get your act together before we see the end of this project.

Theoza
01 Mar 2011 13:32

@lejazz what did you just say? I'm not going to comment on Scandal because it is good but as for Generations it's a YAAAAAAAAAAWWWWWWWWNNNNNNNNNN. do you ever watch Isidingo, FYI it ROCKS!


Only TVSA members can reply to this thread. Click here to login or register.





LATEST SITE ACTIVITY


More activity at TVSA Central


LATEST SOAPIE TEASERS



LATEST SOAPIE TEASERS





×
×

You browser doesn't have Flash, Silverlight, Gears, BrowserPlus or HTML5 support.